DOLAR 33,0785 0.11%
EURO 36,0918 0.26%
ALTIN 2.558,43-0,10
BITCOIN 20824644,82%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Başkan Erkan Aydın: “Hayvanlar uyutulmasın, sahiplendirilsin”
  • Ara Haberi
  • Genel
  • Başkan Erkan Aydın: “Hayvanlar uyutulmasın, sahiplendirilsin”

Başkan Erkan Aydın: “Hayvanlar uyutulmasın, sahiplendirilsin”

ABONE OL
5 Haziran 2024 10:27
Başkan Erkan Aydın: “Hayvanlar uyutulmasın, sahiplendirilsin”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başıboş sokak köpekleri meselesi, son dönemde ülke gündeminden düşmüyor. Çeşitli illerde  yaşanan saldırı olaylarıyla birlikte, sosyal bir sorun halini alan başıboş sokak köpekleri  konusunda hazırlanmakta olan yasa çalışmaları ise tartışmaları beraberinde getirdi. Yasa teklifinde, sokak köpeklerinin toplanıp barınaklara götürülmesi ve belirli bir süre için sahiplenilmemeleri durumunda uyutulmalarının öngörüldüğü öne sürülüyor. Önümüzdeki  günlerde meclise gelmesi beklenen yasa teklifi, hayvan severlerin tepkisini çekti.
İnsanların güvenliği sağlanırken, can dostların yaşam hakkı korundu
Gerek sahipsiz köpek saldırı olayları, gerekse Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki değişikliklerin  kabul edilmesi durumunda oluşacak vicdani rahatsızlık, Osmangazi Belediyesi’nin sokak  hayvanları konusunda yürüttüğü çalışmaların önemini bir kez daha ortaya koydu. Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde yıllardır yürütülen kısırlaştırma, sahiplendirme  ve rehabilitasyon çalışmaları ile sokak hayvanlarının toplum için tehlikeli olmasını engelleyen  Osmangazi Belediyesi, sahipsiz hayvanlara karşı yoğunluğu gittikçe artan tepkilerin de önüne  geçerek, can dostların yaşam hakkını koruyor.  
Saldırgan köpekler barınakta kontrol altında tutuluyor
Belediye ekipleri, yaşanan saldırı olayların ardından daha yoğun bir mesai ortaya koyuyor.
Sürekli olarak sokaklarda devriye gezerek saldırgan ırktaki köpekleri arayan ekipler,
vatandaşlardan gelen ihbarları da değerlendiriyor. Sokaklarda başıboş olarak gezen köpekler  sakinleştirici iğne kullanılarak yakalanıyor ve veteriner hekim tarafından ilk muayenesinin  yapılmasının ardından Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’ne götürülüyor.  Hayatlarının geri kalanını barınakta geçiren köpekler, vatandaşlar için tehlike arz etmiyor. 
1402 hayvan kısırlaştırıldı, 276 hayvan sahiplendirildi
Avrupa’nın en modern hayvan barınağı olan Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal  Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde 2024 yılının ilk 5 ayında 1402 sokak hayvanı kısırlaştırıldı. 276  sokak hayvanı ise kısırlaştırılmış ve aşıları yapılmış olarak sahiplendirildi. 2 bin 646 sokak  hayvanına da ameliyat ya da konservatif tedavi uygulandı. Can dostlar için mama desteği de  veren Osmangazi Belediyesi, barınak içerisindeki ve sokaktaki hayvanların karınlarını  doyurmak adına toplam 36 ton kuru mama tüketti.“Hiçbir canımızın hayatını kaybetmesini istemeyiz”Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, hayvanlara yönelik yeni kanuni düzenleme ilgili de  şunları söyledi: “Benim de milletvekilliği yaptığım Ocak 2020 döneminde Hayvanları Koruma Kanunu, meclise geldi. Araştırma komisyonu kuruldu. 3 ay süreyle çalışıldı. Bunun sonunda  taslak getirildi. Yasa çıkartıldı. Şimdi de bu yasa yeterli görünmüyor. Kamuoyunda tartışmaya  açıldı. Hiç bir vatandaşımızın, çocuğumuzun, yaşlımızın bu tür başıboş köpekler tarafından  hayatını kaybetmesini istemeyiz. Bununla da mücadele edilmesi gerekir. O dönemde ortaya  konulan araştırma raporu sonucunda önemli tavsiyeler vardı. Hayvan haklarıyla mücadele edilmesi için fon kurulması teklif edilmişti. Belediyelerin aldığı emlak, çevre, temizlik  vergilerinin yanı sıra şans oyunlarından gelecek gelirler ile bir fon kurulacak ve bu fonda  toplanacak gelir, sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasında kullanılacak. Kısırlaştırma  yapılmayınca çok hızlı üreme oluyor. Sahiplendirme olmadığı durumlarda da hayvan  barınaklarının kapasitesi yetersiz kalıyor”   
“Hayvanlar uyutulmasın, kısırlaştırılıp sahiplendirilsin”
Hamitler’de 114 dönümlük arazi üzerine kurulu olan Osmangazi Belediyesi Doğal Yaşam ve  Tedavi Merkezi’nde hem toplumun can güvenliği hem de sahipsiz hayvanların sağlığı için  hizmeti verdiklerini ifade eden Başkan Aydın, “Osmangazi’nin çok büyük olmasının yanı sıra  komşu ilçelerden hayvanların da ilçemize bırakılıyor olması sokak hayvanları ile
mücadelemize zorluklar getiriyor. Uyutulmasını yanlış buluyoruz. Kısırlaştırılıp
sahiplendirilmesini doğru buluyoruz. Her hayvan etkin kısırlaştırılırsa popülasyon azalıyor.  Mecliste daha önce hazırlanan teklif hayata geçirilsin. Fon kurulsun. Belediyelerde kaynak yok  ancak bu fonla kentin nüfusu oranında aktarım olursa mücadele rahatlıkla yapılır” diye  konuştu.
“Sokak hayvanları yaşamımızın bir parçası”
Her canlı gibi sokak hayvanlarının da yaşamayı hak ettiğini ifade eden Başkan Aydın, “Can
dostlarımız, yaşamlarımızı daha da güzelleştiren canlılardır. Dünyamızın, şehirlerimizin ve
hayatlarımızın birer parçası olan sokak hayvanlarını uyutmak yerine, bu canlıların yaşam
koşullarını iyileştirmeyi, onlara daha iyi bir yaşam sağlamayı ve toplumda yaşanan sorunları   azaltmayı amaçlamalıyız” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.